Choroby przyzębia są szczególnie groźne dla diabetyków

Czy wiesz, że osoba chora na cukrzycę jest bardziej narażona na wystąpienie chorób przyzębia? Dlaczego? Zobacz, jak choroby przyzębia wpływają na leczenie cukrzycy i dlaczego diabetycy powinni bardziej dbać o zęby!
/ 07.01.2015 13:06

choroby przyzębia a cukrzyca

Fot. Fotolia

Choroby przyzębia mają wpływ na skuteczność leczenia cukrzycy

Każdego dnia w jamie ustnej człowieka gromadzą się miliony bakterii, które tworzą płytkę nazębną. Bakterie zawarte w płytce nazębnej uwalniają toksyny, które oddziałują na  komórki układu immunologicznego w wyniku czego powstają określone zmiany kliniczne tkanek przyzębia, takie jak:

  • krwawienie z dziąseł, które jest objawem zapalenia dziąseł,
  • pogłębienia kieszonek,
  • ruchomość zębów, 
  • utrata zębów.

"Choroby przyzębia należą do schorzeń społecznych. Z uwagi na to, że mogą mieć one wpływ na skuteczność leczenia cukrzycy, jak również być niezależnym czynnikiem ryzyka dla chorób układu sercowo-naczyniowego, przedwczesnego porodu, a także zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wiedza na temat ich profilaktyki, diagnozowania i leczenia jest niezwykle cenna dla każdego pacjenta" – informuje prof. dr hab. n. med. Renata Górska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dla osób chorujących na cukrzycę choroby przyzębia stanowią jeszcze większe zagrożenie, gdyż narażone są na nie 3-4 razy bardziej niż osoby bez cukrzycy. Cukrzyca utrudnia gojenie się ran powstających w przebiegu choroby dziąseł, powodując większą utratę tkanek przyzębia.

Zobacz także: Jak dbać o zęby przy cukrzycy?

Choroby przyzębia wpływają na przebieg cukrzycy

Co ważne, choroby przyzębia nie tylko mogą być konsekwencją cukrzycy, ale też mogą wpływać na jej przebieg. Dzieje się tak za sprawą bakterii przedostających się do krwioobiegu, które aktywizują komórki wytwarzające sygnały biologiczne mające niszczący wpływ na cały organizm.

Przykładowo, w obrębie trzustki może to prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Jeśli tak się stanie, może rozwinąć się cukrzyca typu 2 – nawet u wcześniej zdrowych osób, u których nie występowały żadne czynniki ryzyka cukrzycy.

Choroby dziąseł mogą ponadto stanowić czynnik wpływający negatywnie na przebieg cukrzycy. Podwyższając bowiem poziom cukru we krwi, utrudniają kontrolę glikemii osobom cierpiącym na cukrzycę.

Diabetolodzy rzadko koncentrują się na stanie higieny ustnej swoich pacjentów, nie przekazują im informacji o metodach profilaktyki i leczenia chorób przyzębia, a sami pacjenci diabetologiczni często nie przekazują stomatologom informacji o aktualnym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach.

Rozwiązaniem zarówno dla osób chorych na cukrzycę,  jak i dla pacjentów bez cukrzycy jest dialog z lekarzem i stosowanie odpowiednich, wyspecjalizowanych preparatów do higieny jamy ustnej.

Źródło: Materiały prasowe Solski BM

Zobacz także: Zdrowe nawyki dla chorych na cukrzycę – 5 zasad!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA