Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak usunąć przebarwienia z zębów?

Przebarwienia zębów są problemem zarówno estetycznym, jak i klinicznym. Powodują je czynniki zewnętrzne (odkładanie się barwników na zębach) i wewnętrzne (np. działanie niektórych leków). Wśród metod usuwania przebarwień można wymienić: wybielanie zębów, polerowanie ich, mikroabrazję szkliwa i piaskowania połączone z ultradźwiękowym usuwaniem kamienia nazębnego.

Dlaczego zęby ulegają przebarwieniu?

Przebarwienia zębów (łac. discoloratio dentum) to każda zmiana barwy, nasycenia koloru lub przezierności zębów bez względu na to, jaka jest faktyczna przyczyna tych zmian.

Do przebarwień może dojść z wielu powodów. Wyróżniamy przyczyny zewnątrz- (odkładanie się barwników na powierzchni zębów) i wewnątrzpochodne (barwniki znajdujące się wewnątrz struktury zęba, w zębinie na skutek chorób układowych czy spowodowane działaniem niektórych leków).

Można wyróżnić następujące rodzaje przebarwień: białe, żółte, pomarańczowe, ciemnoczerwone, zielone, brązowe, niebieskie, szare i czarne. Każde z nich spowodowane jest innym czynnikiem.

Czy można uniknąć przebarwień zębów?

Niestety nie da się całkowicie uniknąć przebarwień. Można zmniejszyć ich nasilenie, szczotkując i nitkując zęby po każdym posiłku, piciu kawy, herbaty, wina czy paleniu papierosów. Jeżeli przyczyna jest wewnątrzpochodna, warto zastosować skuteczniejsze metody.

Jak zwalczyć przebarwienia?

Decyzja o poprawie estetyki zębów powinna być uzależniona od faktycznej przyczyny powstania przebarwień, stanu korony zęba i wieku pacjenta.

O tym, która metoda jest dobra dla konkretnego pacjenta, decyduje stomatolog.

Zobacz też: Jak wybielić zęby u stomatologa?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co oznacza nalot na języku? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 07:34 2016-03-07 przez: ~gość (212.96.*.*)
Jest dobre szczotkowanie, jest systematyczność, to same zęby będą zdrowe, ale nie oczekujcie natychmiastowej poprawy. To się zdarza. Używajcie past bez fluoru, działajcie systematycznie - zmiana będzie.
dodano: 07:34 2016-02-25 przez: ~gość (212.96.*.*)
Mam identyczne zdanie. Kwestia stosowania dobrej pasty i odpowiedniego szczotkowania. Przebarwienia to jak dla mnie efekt zaniedbań i jak najbardziej można z tym walczyć. Trzeba tylko chcieć.
dodano: 07:49 2016-02-08 przez: ~gość (212.96.*.*)
Jeśli szcztokowanie będzie odpowiednie, to zmiany zdecydowanie nadejdą, ale nie oczekujcie, że od razu. U mnie ta poprawa wymagała czasu, ale zmiana jest widoczna. Docelowo - była zdecydowana. Tak więc wszystko się da - tylko kwestia czasu.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter