Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak usunąć przebarwienia z zębów?

Przebarwienia zębów są problemem zarówno estetycznym, jak i klinicznym. Powodują je czynniki zewnętrzne (odkładanie się barwników na zębach) i wewnętrzne (np. działanie niektórych leków). Wśród metod usuwania przebarwień można wymienić: wybielanie zębów, polerowanie ich, mikroabrazję szkliwa i piaskowania połączone z ultradźwiękowym usuwaniem kamienia nazębnego.

Dlaczego zęby ulegają przebarwieniu?

Przebarwienia zębów (łac. discoloratio dentum) to każda zmiana barwy, nasycenia koloru lub przezierności zębów bez względu na to, jaka jest faktyczna przyczyna tych zmian.

Do przebarwień może dojść z wielu powodów. Wyróżniamy przyczyny zewnątrz- (odkładanie się barwników na powierzchni zębów) i wewnątrzpochodne (barwniki znajdujące się wewnątrz struktury zęba, w zębinie na skutek chorób układowych czy spowodowane działaniem niektórych leków).

Można wyróżnić następujące rodzaje przebarwień: białe, żółte, pomarańczowe, ciemnoczerwone, zielone, brązowe, niebieskie, szare i czarne. Każde z nich spowodowane jest innym czynnikiem.

Czy można uniknąć przebarwień zębów?

Niestety nie da się całkowicie uniknąć przebarwień. Można zmniejszyć ich nasilenie, szczotkując i nitkując zęby po każdym posiłku, piciu kawy, herbaty, wina czy paleniu papierosów. Jeżeli przyczyna jest wewnątrzpochodna, warto zastosować skuteczniejsze metody.

Jak zwalczyć przebarwienia?

Decyzja o poprawie estetyki zębów powinna być uzależniona od faktycznej przyczyny powstania przebarwień, stanu korony zęba i wieku pacjenta.

O tym, która metoda jest dobra dla konkretnego pacjenta, decyduje stomatolog.

Zobacz też: Jak wybielić zęby u stomatologa?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 6
ustamalinowe
dodano: 22:28 2016-05-28 ustamalinowe
czytałam, że zabieg Beoynd pozwala poradzić sobie z przebarwieniami powstałymi po paleniu tytoniu, piciu kawy lub herbaty no i nawet te po antybiotykach
dodano: 07:51 2016-05-11 przez: ~gość (212.96.*.*)
Wystarczy ajona + systematyczność. Zęby można łatwo odmienić, tj, usunąć te przebarwienia. Mnie udało się to zrobić dosyć szybko. Najważniejsze, że zęby wyglądają zdrowo, nie sprawiają problemów. Zdecydowana zamiana na plus.
dodano: 07:34 2016-03-07 przez: ~gość (212.96.*.*)
Jest dobre szczotkowanie, jest systematyczność, to same zęby będą zdrowe, ale nie oczekujcie natychmiastowej poprawy. To się zdarza. Używajcie past bez fluoru, działajcie systematycznie - zmiana będzie.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter