Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak uzupełnić braki w uzębieniu?

dr n. med. Agnieszka Laskus
Specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej. Posiada tytuł Master of Science w dziedzinie implantologii stomatologicznej, nadany przez Uniwersytet Goethego we Frankfurcie. Jest fundatorem i wiceprezesem Fundacji Dr Laskus.
Luki w uzębieniu mogą spowodować szereg nieprawidłowości, a w rezultacie doprowadzić do problemów zdrowotnych pozostałych zębów. Sprawdź, jakie są metody uzupełniania braków w uzębieniu i na czym one polegają.

Badanie radiologiczne zębów/ fot. Fotolia

Badanie radiologiczne zębów/ fot. Fotolia

Zęby tracimy w różnych sytuacjach. Może być to rezultat próchnicy zębów, powikłań leczenia kanałowego czy po prostu urazów fizycznych. Na luki w uzębieniu są też narażone osoby, którym brakuje zawiązków zębowych – po wypadnięciu zęba mlecznego ząb stały nie wyrasta.

Brak zęba może nam przeszkadzać nie tylko w nieskrępowanym uśmiechu. Jeśli nie zostanie w porę uzupełniony, może prowadzić do przesunięć innych zębów: przechylania się zębów sąsiadujących z luką i wychodzenia poza łuk zębów przeciwstawnych. Rezultatem są powikłania zgryzowe, które mogą prowadzić do dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych.

W zależności od wielkości luki mamy różne możliwości jej wypełnienia. W każdym przypadku brane są pod uwagę indywidualne czynniki i ewentualne przeciwwskazania pacjenta do zabiegu. Do wyboru mamy bardziej i mniej inwazyjne metody. Zabiegi różnicują się także ze względu cenę.

Implanty – zalety i wady

Jeśli chcemy czuć się komfortowo, najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas implant, który najwierniej imituje prawdziwy ząb. Jego zaletą jest nie tylko naturalny wygląd, ale także komfort, jaki daje podczas codziennych czynności, np. jedzenia. Leczenie implantologiczne oszczędza też pozostałe zęby w odróżnieniu do uzupełnień protetycznych typu most, które wymagają szlifowania sąsiadujących z luką zębów.

Implanty są też warte rozważenia w wypadku braku większej ilości zębów. Jakość, jaką daje implant, jest nieporównywalna z użytkowaniem niekomfortowych ruchomych uzupełnień protetycznych, takich jak protezy szkieletowe czy teleskopowe.

Leczenie implantologiczne ma jednak silnie inwazyjny charakter, co oznacza, że powinno być dokładnie zaplanowane. Pacjent musi mieć odpowiednie warunki anatomiczne do założenia implantu oraz do późniejszej integracji z kością. W przypadku ich braku konieczne są zabiegi odbudowy (regeneracji kości lub tkanek miękkich).

Warto wiedzieć: Implanty, czyli gdy wypadnie ząb


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter