Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

 Dentowizja.pl
Dentowizja.pl - portal wideo o tematyce stomatologicznej
Co to znaczy leczenie kanałowe? Jak długo trwa leczenie kanałowe? Jakie dolegliwości mogą pojawić się po leczeniu kanałowym? Na te pytanie odpowiada lekarz dentysta Piotr Wujec.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie własnych zębów, nawet mocno zniszczonych przez proces próchnicowy, który doprowadza do zniszczenia miazgi tkanek okołowierzchołkowych. 

Dzięki technikom leczenia kanałowego pacjenci zachowują zęby własne bez konieczności usuwania ich  z jamy ustnej.

Ile kanałów ma ząb?

Zęby mogą mieć różną liczbę kanałów. Zęby sieczne najczęściej mają jeden kanał, aczkolwiek dolne dwójki, trójki mogą mieć dwa kanały. Zęby przedtrzonowe zwykle mają jeden kanał lub dwa kanały. Natomiast najwięcej kanałów mają zęby trzonowe. Szóstki górne często są zębami mającymi cztery kanały, rzadziej trzy. Zdarzają się również zęby pięciokanałowe, a także anomalie anatomiczne, które mogą powodować, że tych kanałów jest nawet sześć czy siedem. Aczkolwiek zdarza się to niezmiernie rzadko.

Kiedy należy leczyć ząb kanałowo?

Bardzo często to ból jest przyczyną dla której pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Jeżeli ząb boli dłużej niż dwa dni i są to bóle samoistne, wtedy najczęściej lekarz musi przeprowadzić leczenie kanałowe. Ból jest czynnikiem, który alarmuje zarówno pacjenta, jak i lekarza o ewentualnej konieczności przeprowadzenia takiego leczenia.

Zdarzają się jednak przypadki, gdzie martwa miazga nie daje żadnych objawów bólowych natomiast podczas przypadkowego badania – na zdjęciu rentgenowskim – wychodzą zmiany okołowierzchołkowe, które również są wskazaniem do leczenia kanałowego.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi z wnętrza zęba, z komory zęba. Miazga składa się głównie z nerwu, ale również z naczyń krwionośnych, dlatego zabiegi usuwania miazgi muszą być przeprowadzane w znieczuleniu, aby pacjenci nie odczuwali silnych dolegliwości bólowych.

Celem leczenia kanałowego jest również prawidłowe opracowanie wszystkich kanałów, dezynfekcja, czyli usunięcie wszystkich bakterii z ich wnętrza, a na koniec szczelne wypełnienie systemu kanałowego.

Dowiedz się więcej: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma próchnica?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 10
dodano: 23:14 2016-05-02 przez: ~gość (83.26.*.*)
Czy przy leczeniu kanalowym zawsze nerwy sa misza buc usuwane wyciagane ?? Bo w moim przypadku nic mi nie wyciagala tylko czyscila kanal a zab miesiac temu skonczony zrobiony w ciagu 3 wizyt wydane ponad 200zl i boli :( od kilku dni jade na przeciwbolowych ;(
dodano: 23:12 2016-04-15 przez: ~Monika Kuczyk (188.121.*.*)
Leczenie kanałowe praktycznie mnie nie bolało, miałam jedynie pewien dyskomfort podczas zabiegu, ale bólu jako takiego nie odczuwałam. Moja koleżanka wprost przeciwnie, ale leczyła zęba gdzie indziej. Taki zabieg lepiej powierzyć doświadczonemu dentyście. Ja byłam w http://yesdent.pl/ Wrocław i spokojnie mogę polecić ten gabinet do kanałówek.
dodano: 14:04 2015-06-19 przez: ~krystyna (109.231.*.*)
mama zawsze mnie straszyła "dbaj o zęby bo jak nie, to bedziesz miała leczone kanałowo, a to bardzo boli" i z tą świadomością żyłam przez 25 lat! Wiec jak dentystka powiedziała mi, że mój ząb kwalifikuje się właśnie do takiego leczenia myślałam, że spadnę z tego fotela. Co się okazało wcale nie bolało, ząb został zrobiony w krótkim czasie, było nawet całkiem miło:D Pani zajęła się mną jak przestraszonym dzieckiem :D Polecam gabinet stomatologiczny http://mdentica.pl
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter