Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Na czym polega wyrwanie zęba?

Zobacz artykuły na temat:białe zębystomatologból zęba
 Dentowizja.pl
Dentowizja.pl - portal wideo o tematyce stomatologicznej
Zabieg usunięcia zęba polega na zerwaniu wiązadeł, które trzymają ząb w zębodole. Po ekstrakcji nie wolno przez dwie kolejne godziny jeść ani pić. Kiedy wyrwanie zęba jest konieczne, a kiedy zabronione? Jak zwalczyć ból po wyrwaniu zęba?

U stomatologa/fot. Fotolia

U stomatologa/fot. Fotolia

Czym jest wyrwanie?

Dzisiejsza stomatologia pozwala leczyć zęby w bardzo zaawansowanych stadiach choroby. Ekstrakcja zęba to zazwyczaj ostateczność, ale są sytuacje, w których zabieg ten jest konieczny.

Najczęstszymi przyczynami usunięcia zębów są zęby ze zniszczonymi tkankami twardymi, które nie nadają się do odbudowy zachowawczej ani protetycznej. Często usuwa się też zęby z pozostawionymi torbielami, które należy wyłuszczać, oraz zęby zatrzymane, które usuwamy operacyjnie (zarówno w procedurze chirurgii jednego dnia, jak i w znieczuleniu miejscowym).

Zabieg usunięcia zęba polega na zerwaniu wiązadeł, które trzymają ząb w zębodole. Najlepiej wytłumaczyć to tak, że istnieją „liny”, które trzymają ząb w zębodole (czyli kości) i zadaniem dentysty jest – w odpowiednich ruchach ekstrakcyjnych – wyjąć ząb z zębodołu, zrywając jego „liny”.

Poprawne usunięcie zęba to jego usunięcie w całości, a następnie usunięcie zmian okołowierzchołkowych, które wytworzyły się na wskutek procesu zapalnego toczącego się w tkankach.

Zobacz też: Dlaczego trzeba dbać o zęby dziecka?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter