Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Okluzja – co może oznaczać zgrzytanie zębami?

Zobacz artykuły na temat:stomatologból zębaleczenie zębówusta i zęby
Dorota Stankowska Praktyka Dentystyczna
Specjalistka w leczeniu zaburzeń okluzji oraz stomatologii estetycznej.
Okluzja to sposób stykania się zębów górnych z dolnymi, a choroba okluzyjna – destrukcyjne następstwo zaburzonej harmonii między nimi objawiające się np. ścieraniem zębów. Nieleczona choroba okluzyjna grozi nawet utratą zębów. Jak leczyć chorobę okluzyjną?

zęby/fot. Fotolia

Zęby/fot. Fotolia

Czym jest okluzja?

Na nieszczęście dla pacjentów, „okluzja” to ciągle jeszcze mało znane w Polsce słowo. Co oznacza?

Okluzja to sposób stykania się zębów górnych z dolnymi. Dlaczego „na nieszczęście”? Ponieważ choroba okluzyjna, będąca efektem zaniedbań w leczeniu nieprawidłowości okluzji, to bardzo częste schorzenie, a praktycznie niediagnozowane przez dentystów.

Od czego zależy okluzja?

Okluzja, a w zasadzie jej prawidłowość lub nie, zależy od trzech czynników:

1. położenia i kształtu zębów,

2. napięcia mięśni łączących żuchwę ze szczęką,

3. położenia kłykcia w stawie skroniowo-żuchwowym.

W przypadku, gdy harmonia pomiędzy tymi elementami jest zaburzona, co z kolei staje się powodem takich procesów destrukcyjnych jak np. ścieranie się zębów, mamy już do czynienia z chorobą okluzyjną.

Innymi objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój, są: ruchomość zębów, nadwrażliwość na zimno lub ciepło oraz ból przy nagryzaniu. Często towarzyszą im również bóle mięśniowe albo migreny. Warto zapytać np. swojego partnera albo partnerki, czy przypadkiem nie zdarza nam się zgrzytać w nocy podczas snu.

Diagnozowanie u stomatologa

Po zgłoszeniu się do dentysty, ten powinien pobrać wyciski szczęki i żuchwy, a na jego podstawie wykonać modele gipsowe. Pobierany jest również pomiar łukiem twarzowym i kęsek w centralnej relacji.

Po umieszczeniu go w artykulatorze, stomatolog będzie w stanie ocenić, czy pacjent ma do czynienia z zaburzeniami okluzji i jakiego rodzaju leczenie podjąć (jeśli faktycznie jest potrzebne).

Nieprawidłowości w okluzji można wykryć, korzystając z elektronicznej kalki T-scan. Otrzymany wynik pojawia się w postaci czytelnego wykresu na ekranie monitora.

Zobacz też: Dentofobia, czyli lęk przed dentystą


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter