Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Sztuczna szczęka – rodzaje protez

Zobacz artykuły na temat:pielęgnacjastomatologból zębausta i zęby
Sztuczna szczęka bardzo często staje się tematem do żartów, zwłaszcza wśród dzieci. Jednak proteza to idealny sposób, by na nowo cieszyć się pięknymi zębami. Czy wiesz, że wyróżnia się kilka rodzajów protez? Którą wybrać? Czym się różnią?

Sztuczna szczęka/fot. Sxc.hu

Sztuczna szczęka/fot. Sxc.hu

Rodzaje protez

Obecnie dostępne na rynku sztuczne szczęki swoim wyglądem zbliżone są do naturalnego uzębienia człowieka. Wyróżnia się kilka rodzajów protez.

Protezy częściowe

Są stosowane w przypadku niekompletnego uzębienia danej osoby. Sztuczne zęby wyglądają niemalże identycznie jak te naturalne i spełniają podstawowe zadania (rozdrabnianie pokarmu, odpowiednia artykulacja).

Zbudowane są z metalowej ramy, do której przymocowuje się implanty zębów. Do umocowania tego rodzaju protezy wykorzystuje się tzw. elementy kotwiczące.

Protezy całkowite

Są stosowane u osób, które utraciły swoje naturalne zęby w górnej lub dolnej szczęce. Proteza ta musi być tak umocowana, aby nie doszło do jej poruszenia lub podniesienia w wyniku napinania mięśni mimicznych twarzy, mięśni żucia oraz ruchów błony śluzowej.

W mocowaniu protezy całkowitej nie jest możliwe wykorzystanie zębów do podparcia sztucznego uzębienia. Jak zatem utrzymać taką protezę?

Niestety, takie protezy bardzo rzadko dobrze się trzymają. Poza tym długotrwałe noszenie protezy całkowitej może prowadzić do zaniku kości szczęki, żuchwy. Następstwem tego może być ból i odleżyny.

Wyróżnia się dwa rodzaje protez całkowitych: tradycyjne pełne oraz bezpośrednie pełne.

Zobacz też: Jak dbać o sztuczną szczękę?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kremy z olejami – tańsze i droższe

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 4
dodano: 00:18 2015-06-23 przez: ~igor (83.11.*.*)
żaden rodzaj mnie da takiego efektu jak implanty. Sam robiłem ostatnio u doktora Kołosowskiego we Wrocławiu i jestem naprawdę zadowolony - także z ceny.
dodano: 08:44 2013-02-05 przez: swirus (83.8.*.*)
jakos tego nie widze musi byc to bardzo niewygodne
dodano: 07:29 2013-02-05 przez: ~ciekawa (195.74.*.*)
hm,dlaczego to jest upokarzajace a bycie nosicielem wirusow czy bakterii juz nie? - rakotworcze, czesto zaraza sie bliskie osoby, ktore placa za to wysoka cene w pelnym uzebieniu
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter