Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Zęby mądrości – kiedy trzeba wyrwać „ósemki”?

Zobacz artykuły na temat:operacjazębystomatologgabinet stomatologiczny
Zęby mądrości, popularnie zwane „ósemkami”, wyrastają zwykle, gdy mamy 16–25 lat. Jednym z czynników, który decyduje o potrzebie wyrwania „ósemki”, jest jej nieprawidłowe wyrzynanie się. Kiedy jeszcze konieczne jest usunięcie zębów mądrości? Jak pielęgnować „ósemki”?

Leczenie zębów/fot. Fotolia

Wyrywanie „ósemek”/fot. Fotolia

Fakty na temat zębów mądrości

Wrzynanie się zębów mądrości wiąże się często z ogromnym bólem, który może być spowodowany nieprawidłowym lub jedynie częściowym ich wyrastaniem. Zęby te pojawiają się jako ostatnie i bardzo często zwyczajnie brakuje już dla nich miejsca w szczęce lub jest go niewiele. Wtedy może dochodzić do nieprawidłowości w ich wyrastaniu i jedynym rozwiązaniem tego problemu może być operacja.

Zęby mądrości wyrastają, gdy mamy 16–25 lat. Co ciekawe, nie u każdego człowieka. Szacuje się, że średnio w 20% przypadków ósemki wcale się nie wykształcają.

Same problemy z tymi „ósemkami”… Jak więc je pielęgnować, by były zdrowe?

Wyrzynanie się ósemek może przysporzyć wiele problemów. Przede wszystkim może wytworzyć się tzw. kieszeń między dziąsłem a niewykształconym jeszcze zębem. Zbierają się w niej resztki pokarmów, bakterie, które ciężko usunąć podczas zwykłego szczotkowania zębów. Prowadzi to do rozwijania się stanu zapalnego, któremu towarzyszy ogromny ból, obrzęk, zaczerwienienie dziąsła, jak również wydzielanie się ropy. Niektórzy pacjenci gabinetów stomatologicznych skarżą się także na szczękościsk oraz cuchnący oddech.

W ramach leczenia stomatolog może przepisać antybiotyk, środki przeciwbólowe oraz płukanie zębów sodą oczyszczoną. Ma ona działanie antybakteryjne i warto ją stosować profilaktycznie nawet kiedy stan zapalny ustąpi.

Nieprawidłowe wyrzynanie się „ósemek” może prowadzić nawet do próchnicy, dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Ponadto nie wolno zapominać o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów.

Zobacz też: Egzotyczne sposoby dbania o zęby


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter